YENİ AKİT SORUYOR: ZULÜM BİN YIL MI SÜRECEK

Ana Sayfa » MEDYADAN » HABERLER » YENİ AKİT SORUYOR: ZULÜM BİN YIL MI SÜRECEK

Haber Şöyle:

Zulüm bin yıl mı sürecek?

Şahımerdan Hoca adalet bekliyor!

 İslami faaliyetleri sebebiyle 28 Şubat sürecinde zindanlara atılan ve 20 yıldır adalet bekleyen Şahımerdan Sarı Hoca hâlâ cezaevinde.

Şahımerdan Hoca’nın oğlu Muhammed Sarı, Vasat Davası dosyasında hiçbir delilin yer almadığını ve dosyanın yeniden açılarak adil yargılama yapılması gerektiğini söyledi.

İslami faaliyetlerin yasaklandığı, mütedeyyin kesime yönelik cadı avı başlatıldığı 28 Şubat sürecinde dini çalışmaları nedeniyle hedef alınan ve uydurma bir terör örgütü davasıyla hapsedilen Şahımerdan Sarı Hoca 20 yıldır adalet bekliyor.

KUMPAS SÜRECİ 28 ŞUBAT’TA BAŞLADI

Gaziantep’te bir kitap fuarında İncil satan yayınevinin bombalanması olayı ile ilişkilendirilerek uydurma “Vasat Terör Örgütü” davasından 1997 yılında tutuklanan Şahımerdan Sarı, 2007 yılında tekrar serbest bırakıldı. Dinlerarası Diyalog safsatasına karşı Müslümanlara uyarılarda bulunan Şahımerdan Sarı, FETÖ’nün radarına girdi. 2009’da “Vasat” dosyası yeniden açıldı. 2011’de Adana’da ceza verildi. Hazırlanan iddianame ile Şahımerdan Sarı, “Vasat terör örgütü lideri” ilan edildi. Ceza, şu an FETÖ’den tutuklu olan Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul tarafından 2013 Ağustos’ta onandı. Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Şahımerdan Sarı Hoca, adaletin tecelli edeceği günü bekliyor.

Uyduruk “Vasat Örgütü” davası kapsamında özgürlüğü kısıtlanan Şahımerdan Sarı’nın oğlu Muhammed Sarı, söz konusu dava dosyasında hiçbir delilin yer almadığını ve dosyanın yeniden açılması gerektiğini söyledi.

DÂVÂDAKİ FETÖ İZLERİ

Şahımerdan Sarı’nın FETÖ tarafından hedef alındığını kaydeden Sarı, “Babamın fikirleri FETÖ’nün dayattığı Dinlerarası Diyalog anlayışına tamamen tersti. Bu konuda Müslümanları uyaran birisidir. Bu nedenle harekete geçen bu yapının adli ve emniyet güçleri, 27 Nisan 2009’da evimize operasyon yaptı. Gözaltına alındık. 4 günlük gözaltı sürecinde herhangi bir suç delilinin olmadığı anlaşılınca serbest bırakıldık. 2011 yılında Adana’da özel yetkili mahkeme babam hakkında cezayı verdi. Sonrasında Yargıtay süreci başladı. 2013 Ağustosunda hüküm Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandı. Dönemin Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul ise şu anda FETÖ’den cezaevinde” dedi.

DOSYADA DELİL YOK KANAAT ÇOK

Dosyadaki hukuk garabetlerine dikkat çeken Sarı, “Babam hakkındaki 2009’daki dava, 1997’de yani 28 Şubat sürecindeki kumpas davasına dayandırıldı. 2009’da ‘Bu terör örgütü devam ediyor, toparlanma sürecindedir’ denilerek yeni bir Vasat Davası’nın düğmesine basıldı. Dosyanın içeriğine bakıldığında ise delile değil tamamen kanaate dayandırıldığı görülüyor. Dosyanın yüzde 90’ı telefon görüşmesidir. Yapılan normal telefon görüşmelerine ima eklenerek delilmiş gibi yansıtıldı. ‘Neredesin dükkanda mısın, çay içmeye geliyorum’ sözüne dahi çay içmekten kastın ‘örgütsel toplantı için bir araya geldikleri’ kanaati eklenerek dosyaya konuldu. Yani dosyada dijital bir veri yok, belge yok, delil yok, tamamen telefon görüşmelerine ve varsayımlara dayalı” diye konuştu.

VASAT DÂVÂSI DOSYASI YENİDEN AÇILMALI

Vasat Davası dosyasının yeniden açılarak adil yargılama yapılmasını talep eden Muhammed Sarı, şunları söyledi; “Bizim beklentimiz bu yapılan haksızlıkların bir an önce giderilmesidir. Hükümet çevreleri bu mağduriyetleri dile de getirmiştir. Ama bu dilde kalmamalı, icraate dökülmelidir. Kimseden af istemiyoruz, sadece yeniden yargılama istiyoruz. Yeniden yargılama sonucunda verilecek cezayı dahi göze aldık biz. Ama Vasat Davası dosyası mutlaka yeniden açılmalıdır. 2009’da nasıl açıldıysa, günümüzde de bu dosya yeniden açılmalıdır. Haklıya haklı, haksıza haksız denilmelidir. Dosyanın yeniden açılması için gerekli olan tüm kanuni şartlar meydana gelmiştir. Yeni deliller ortaya çıkmıştır, FETÖ mensuplarının yaptıkları yargılamaların talimatla yapıldıkları ispatlanmıştır. O hakim ve savcıların hepsi taraflıydı ve şimdi FETÖ’den tutuklular. Anayasaya göre yerinde bir gerekçedir bizim talebimiz. Hukuki zemini tamamen oluşmuş olan bu dava dosyasının açılmasını bekliyoruz.”

ADİL YARGILAMA İSTİYORUZ

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) üyeleri 28 Şubat mağdurlarının yeniden yargılanması yönelik basın açıklamasında bulundu.

MAZLUMDER üyeleri, “Siyasi yargı kararları iptal edilsin”, “28 Şubat son olsun”, “Siz sustukça biz ölüyoruz” yazılı dövizler taşıyarak Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı.

Burada, “28 Şubat zulmü devam ediyor” başlıklı basın açıklamasını okuyan MAZLUMDER Genel Sekreteri Kaya Kartal, şunları kaydetti:
“Cezaevlerinde 20-25 yılı aşkın sürelerdir tutulan 28 Şubat mahpusları, başbakanından cumhurbaşkanına hemen her etkili ve yetkili ismin beyanlarına rağmen cezaevlerinde tutulmaya devam ediliyor. 28 Şubat’ın hemen her çevrede darbe olarak adlandırıldığı, bir kısım 28 Şubatçının müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı, brifingli ya da paralel yargının elemanları olup kritik mahkemelerde görev yapan hakim ve savcıların ihraç ve tutuklamalara muhatap olduğu, örgütçülerin başka kişileri örgütçü diyerek soruşturduğunun ve cezalandırdığının ortaya çıktığı bir dönemde 28 Şubat süreci yargılamalarına meşru yargılama muamelesi yapmanın açık bir zulüm olduğunu defalarca vurgulamamıza rağmen bırakın hukuku, mantık ilkelerine bile aykırı olan bu zulmün halen devam ettirilmesinin bir izahı yoktur.”

“MAHPUSLARA ÖZGÜRLÜK”

MAZLUMDER Ankara Şubesi’ndeki basın toplantısında ise MAZLUMDER Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Oğuzhan Karaman açıklamalarda bulundu. Karaman, 28 Şubat dönemi mağdurlarının tekrar yargılanması talebiyle, 28 Şubat’tan bir ay önce başlattıkları ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirdikleri basın toplantılarının, talepleri yerine getirilene kadar, “28 Şubat Mahpuslarına Özgürlük” başlığı altında her ay yapılmaya devam edeceğini söyledi.

Karaman, “28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek, brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını ve 28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhal serbest bırakılarak, adil bir şekilde yeniden yargılanmalarını talep ediyoruz” dedi.

YENİ AKİT GAZETESİ / 29.03.2018

Şahımerdan Sarı

Hoşgeldiniz
  • Abdullah musaGünümüz ilim ehlinin bu konuda göstermiş oldukları gafletvari durumları alimin alime sahip çıkmamasının göstergesidir . İlim ehlinin bu suskunluğu Ümmet için gerçekten ileriki zamanlarda tehlikenin işaretidir . Şahımerdan Hocaefendi bu suskunluğu yık
  • Haci Mustafa CelikRabbim Hoca'yı tez zamanda esaretten kurtarsın.
  • HamzaDüya değil ahiret alimi olan Şahımerdan sarı yıllardır iftiralar neticesi ömrünün çoğunluğunu zindanlarda geçirdi artık bu zulüm bitmeli inzanların türkiye nin ümmetin Şahımerdan hoca gibi değerli Alimlere ihtiyaçları var
  • Özkan M.Allah yar ve yardimcisi olsun hocaefendinin.
  • Yusuf AbdusSelâmÖncelikle görevimiz olarak her ferd ihlasla Allah'a dua etmelidir. Fiili olarak da Şahımerdan Sarı Hoca'nın esaretten kurtulması için medyada bayağı çalışmalar yapıldı ancak bizzatihi bazı ilim ehli muteber Âlimlerin de bu konuda harekete geçmesi içi

FACEBOOK'TA ŞAHIMERDAN HOCA